Helyes Eszter
Zöld szatyrok

Ha kifogy a burgonya az éléskamrából, nem kell a sarki zöldségeshez szaladnunk, elég egy telefonhívás, és az EBIO Kertészet hetente friss biozöldségeket és -gyümölcsöket szállít egészen az ajtónkig. Erről a Magyarországon egyedülálló szolgáltatásról beszélgettem Gergics Antal kertészmérnökkel Marczibányi téri standján.

-- Az EBIO Kertészet körülbelül húsz éve családi vállalkozásként működik Tökölön, egy tízhektáros területen. Még nem voltam a Biokultúra Egyesület által ellenőrzött tag, amikor már környezetkímélő gazdálkodást folytattam, saját növényvédő szereket alkalmaztam, nem használtam műtrágyát. Akkoriban az olcsóság motiválta ezt a fajta gazdálkodást. A "zöld szatyrok" nevű kísérlet egészen új, tavaly decemberben indult.
Nem volt elődöm itt Magyarországon, ezért nyugati irodalmakat olvastam, így alakítottam ki saját stratégiámat. Minden héten más zöldségekből állítunk össze egy szatyrot. A kisebbik kiszerelés két személy részére négy-nyolc kilónyi árut tartalmaz, a családi változat ennek a dupláját. A négy kilónyi a téli időszakra vonatkozik, nyáron nyilván több. A csomagunkban van egy lapocska, egy recept, amelynek alapján a zöldségekből ízletes ételeket lehet készíteni. Mindig leírjuk a következő heti csomag összeállítását is. Ha a vásárló úgy gondolja, hogy a következő megrendelésből valamelyik zöldséget nem kéri, vagy még valami mást is szeretne, akkor azt telefonon jelzi. 
-- Hogyan lehet megrendelni a csomagot?
-- Felhívja a telefonszámunkat, megadja a címét, és mi hetente visszük a kért csomagot.
-- Mekkora területen folyik a házhoz szállítás?
-- Jelenleg Budapesten és környékén működik ez a szolgáltatás.
-- Milyen zöldségek és gyümölcsök vannak a szatyrokban?
-- Télen sütőtök, burgonya, sárgarépa, vöröshagyma, fokhagyma, gabonacsírák, tökmag. Tavasztól lesz fejes saláta, káposzta, szamóca, cukkini, patisszon, fűszernövények stb. Én elsősorban zöldségtermesztéssel foglalkozom, de szeretnék bevonni a házhoz szállításba más biotermelőket is, hogy minél szélesebb legyen a választék. Nyár elejétől "gyümölcs-szatyor" is lesz.
-- Sokan úgy gondolják, hogy a biozöldségek, gyümölcsök satnyák, kukacosak. 
-- Ez tévhit. Egy igazi biogazdaságban olyan egészséges a termés, hogy sokkal tovább eltartható, mint a toxinokkal nevelt. Rendszeresen tartok előadásokat gazdáknak, akik gyakran kételkednek a biogazdálkodás sikerében, de mivel én konkrét példákat tudok mondani, és el lehet jönni hozzám megnézni a gazdaságot, nincs olyan, aki az előadás végén azt mondaná, hogy ez lehetetlen. A különbség a 20-30%-os felárban is jelentkezik. Sajnos a biozöldség sohasem lesz annyira olcsó, mint a szupermarketekben kapható zöldségek, mert kézi munkaerővel készül.
-- Mi a biztosítéka annak, hogy a szatyrokban valóban vegyszermentes zöldségek vannak?
-- Egyrészt a hatósági ellenőrzés, amelyet bármikor lehet kérni, ha valami kétely merül fel. A másik a személyes biztosíték. Egy komoly termelő nem engedheti meg magának, hogy ne legyen tisztességes. Itt, a Marczibányi téri biopiacon az egyik biotermelő a másik ellenőre. Ezenkívül évente két nyílt napot tartok, amikor el lehet jönni a kertészetembe megnézni, hogyan folyik a gazdálkodás.
Egy biotermelő gondolkodásmódjában is különbözik a nem-biotermelőtől. A biogazda nem csupán árutermelő, hanem szem előtt tartja a környezet védelmét is. Én gondolok arra is, hogy a gyerekeimnek milyen földet fogok átadni. Olyan gazdáknak tanítom ezt a gazdálkodást, akik később versenytársaim lehetnek. Ezt azért teszem, mert úgy gondolom, hogy mindannyiunk gyerekeinek egészséges Földet kellene örökölniük.

Kétszemélyes csomag: 1000 Ft
Családi csomag: 1800 Ft
Gergics Antal, EBIO Kertészet
2316 Tököl, Pozsonyi út 46.
Telefon: (06-24) 489-138
Fax: (06-24) 402-086

Rieger Roland


Civilizált társadalmunk a túlzott hulladék-felhalmozás során egyre nagyobb veszélybe sodorja létének bölcsőjét, a természetet. Nem hunyhatunk szemet a környezet gátlástalan pusztítása és szennyezése fölött a harmadik évezred küszöbén. Az iparban egyre meghatározóbbá válnak azok a környezetbarát technológiák (a civil életben pedig azok a magatartásformák), amelyek segítségével fogyatkozó zöld oázisaink létét meg tudjuk óvni. Beszélgetőpartnerem Veress Flórián, a Budafok Recycling ügyvezető igazgatója, és Kalmár Tamás, a gyár műszaki-technológiai vezetője.

-- A Budafok Recycling mindenféle minőségű papírhulladék gyűjtésével, újrahasznosításával foglalkozik. A céget a TENNECO Packaging és az ASCO Hungária Kft. alapította 1997-ben. A Piszkei Papírgyár 1999 óta többségi tulajdonosa a vállalatnak.
A cél olyan alapanyag, termék előállítása, amely a piacon kapható új anyagot pótolni tudja, és minőségével versenyezni képes. A használt papír rajtunk keresztül mindenki számára értékes lehet, hiszen megfizetjük annak minőségétől függő árát. Az újrahasznosításnak a gazdasági előnyök mellett környezetvédelmi haszna is van. Megakadályozzuk, hogy a hulladék ellenőrizetlen körülmények közé kerüljön (a fák ágain lobogó papírzacskó nem éppen kellemes látvány), és nem kell újabb zöld területet feláldozni a szemét elhelyezése érdekében.
-- Honnan származik a gyár által feldolgozásra kerülő papírhulladék?
-- Egyrészt közintézményektől (irodák, iskolák, óvodák), másrészt beszállítóinktól, valamint magánszemélyektől érkezik a nyersanyag. Korszerű eszközeink lehetővé teszik az egyszerű szállítást, speciális konténereink bárhol használhatók.
Fontos, hogy már a gyűjtés során szétválogassuk az egyes papírfajtákat, ezért újrapapírból készült kartondobozokat helyezünk ki a közintézményekbe. A lakossági begyűjtés a gazdaságossági szempontok miatt csak Budapest területére korlátozódik. A beszállítók pedig az ország egész területéről hordják hozzánk a papírt.
-- Milyen termékek készülnek az újrapapírból?
-- Az újrahasznált papírból nagyrészt egészségügyi papír készül. Író-nyomópapírt, csomagolópapírt, hullámpapírt és kartonpapírt is gyártunk. Hamarosan az üzletekbe kerülnek iskolai füzeteink, jegyzettömbjeink.
Szerintünk, a lehető legkorábban kell kezdeni a gyermekek természetbarát életmódra nevelését. Nem vagyunk közvetlenül jelen az oktatásban, de az iskoláknak küldött kiadványainkban hangsúlyozzuk a papír újrahasznosításának jelentőségét. Harmadik éve rendezünk papírgyűjtő- versenyt óvodákban, iskolákban. Folyamatosan értékeljük a beérkezett mennyiséget. Az összegyűjtött papírért cserébe füzeteket, jegyzettömböket adunk. A legtöbb papírt összegyűjtő osztály jutalma tavaly egy egyhetes környezetvédő táborozás volt a Balaton partján. A tanulók meglátogatták a Balatonfűzfői Papírgyár Rt. üzemét is, megismerkedtek a papír-újrahasznosítás folyamatával.
-- Milyen terveik vannak ?
-- Szerencsére a begyűjtött papíráru mennyisége évről évre nő, ezért nagyobb teljesítményű bálázógép felszerelését és gépparkunk folyamatos bővítését tervezzük. Reméljük, hamarosan kaphatók lesznek a boltokban az iskolák és irodák számára készült újrapapírból előállított füzeteink.

A Budafok Recycling átvevőhelye:
 1222 Budapest, Gyár u. 15.
 Tel.: (06-1) 2266-504
 Fax: (06-1) 2266-153

A beszállított papírhulladék átvételi ára:
 cégeknek: 8-48 Ft/kg 
 (30 napos átutalással, minőség szerint)
 magánszemélyek: 6-41 Ft/kg 
 (azonnali készpénzfizetéssel, minőség szerint)